پس از ناکامي ورزشکاران در پنج روز ابتدايي المپيک اتفاق افتاد

مهدي اميرپور؛ موضع گيري عليرضا دبير در شب پنجم پخش «المپيک 29» تندترين نقدي بود که پس از ناکامي کاروان ورزشي ايران در المپيک به مديران ورزش وارد شد. پيش از اين با حذف هر يک از ورزشکاران ايران در المپيک کارشناسان ورزشي با اصرار روي اينکه «همين که سهميه آورديم، موفقيت بزرگي است»، «در المپيک تمام ورزشکاران با آمادگي کامل به مسابقات مي آيند» و «بايد از شکست ورزشکاران براي المپيک بعدي درس بگيريم» سر و ته بحث کارشناسي را هم مي آوردند. البته پس از گذشت پنج شب از اجراي «المپيک 29» با مجري گري جواد خياباني بالاخره با گفتن «کوتوله ها بايد از کشتي بروند» از سوي عليرضا دبير براي اولين بار نمايش ورزشکاران ايران در پنج روز ابتداي المپيک به «شکست» تعبير شد و البته در اين بين مديران ورزش ايران مقصر اصلي شمرده شدند.

هرچند که گويا پس از پايان برنامه دو شب پيش «المپيک 29»، تهيه کنندگان سراغ عليرضا دبير رفتند و او بابت انتقادات تندش ديگر شانس حضور در بحث هاي کارشناسي «المپيک 29» را از دست داد. البته محافظه کاري کارشناسان ورزشي در شوهاي تلويزيوني ويژه المپيک به يک ماه پيش برمي گردد؛ زماني که به مديران شبکه هاي تلويزيوني صدا و سيما توصيه شده بود چندان روي مسابقات المپيک زوم نکنند. پس از اينکه حسين رضازاده از شرکت در مسابقات المپيک انصراف داد، براي مديران ارشد ورزش صدا و سيما قابل پيش بيني بود که نمايش ورزشکاران ايران در المپيک پکن چندان قابل دفاع نباشد.

البته حتي مديران ارشد صدا و سيما هم پيش بيني نمي کردند که در پنج روز ابتدايي المپيک کاروان ايران حتي در کسب يک مدال برنز هم ناکام بماند و با اتفاقات چند روز گذشته توصيه هاي غيررسمي آنها به تهيه کنندگان ورزشي بيش از پيش شد.

يکي از اين توصيه ها بايکوت خبري جدول مدال آوران است. در وضعي که تا پايان روز پنجم، بيش از 50 کشور به جدول مدال آوران المپيک راه يافته اند، ورزشکاران ايران مدالي را به گردن نينداختند و احتمالاً اين موضوع باعث شده ديگر حتي مجريان بخش هاي خبري صدا و سيما هم به انتشار خبر آخرين تحولات جدول مدال ها چندان تمايلي نداشته باشند. از سوي ديگر با وجود اينکه علي اصغر پورمحمدي مدير شبکه سوم سيما پيش از آغاز مسابقات المپيک وعده داده بود تمام مسابقات ورزشکاران ايراني المپيک مستقيم از شبکه سوم پخش خواهد شد، اما نمايش ضعيف ورزشکاران در پنج روز ابتدايي کاري کرده که حتي مسابقات ورزشکاران ايران هم از تلويزيون پخش نشود. مبارزه علي معلومات در آستانه کسب مدال برنز جودو، مبارزه حميد سوريان در گروه بازنده هاي کشتي فرنگي، مسابقه محسن شادي در رويينگ تک نفره، رقابت حجت الله واعظي و نجمه آبتين در مسابقات تيراندازي با کمان و رقابت دوچرخه سواران استقامت ايران و حضور حسين عسگري در مسابقات تايم تريل انفرادي از اتفاقاتي بوده که شبکه سوم مستقيم آنها را روي آنتن نبرده. جالب اينجاست که بعضي از اين مسابقات حتي تا الان هم با تاخير از صدا و سيما پخش نشده.

اين در وضعي است که صدا و سيما با پرداخت رقمي بالاي يک ميليون دلار حق پخش تلويزيوني مسابقات المپيک را خريده و مي تواند تمام رقابت هاي المپيک را مستقيم روي آنتن ببرد؛ کاري که در خاورميانه از سوي الجزيره اسپرت، دوبي اسپرت، کويت اسپرت و سعودي اسپرت اتفاق مي افتد و آنها 24 ساعته مسابقات المپيک را مستقيم و گاهي با تاخير پخش مي کنند. حتي عادل فردوسي پور و رضا جاوداني که براي پوشش مسابقات به پکن اعزام شده اند، نسبت به المپيک 2004 آتن عملکرد ضعيف تري دارند. در المپيک 2004 گزارشگران اعزامي صدا و سيما روزانه با ارسال چند گزارش از ورزشکاران ايران، پوشش خبري خوبي از حضور ايران در المپيک داشتند اما اين بار چندان تمايلي به ارسال گزارش ويژه از ورزشکاران نيست چرا که اگر اين اتفاق بيفتد، تماشاگران گزارش هاي يکنواختي را مي بينند که در آن تمام ورزشکاران شکست خود را توجيه مي کنند. عملکرد ضعيف صدا و سيما در حاشيه المپيک حتي به پوشش مسابقاتي که ورزشکاران ايران در آن حضور ندارند هم سرايت کرده است. تا روز گذشته مسابقات شنا، ژيمناستيک و وزنه برداري حتي براي يک ثانيه از شبکه سوم مستقيم پخش نشد و اين در حالي است که صدا و سيما با پخش زنده مراسم افتتاحيه نويد پوشش خبري خوبي از المپيک پکن را به تماشاگران داده بود.

Advertisements
Published in: on August 14, 2008 at 8:45 am  Leave a Comment  

The URI to TrackBack this entry is: https://mrandishmand.wordpress.com/2008/08/14/%d9%be%d8%b3-%d8%a7%d8%b2-%d9%86%d8%a7%da%a9%d8%a7%d9%85%d9%8a-%d9%88%d8%b1%d8%b2%d8%b4%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d9%be%d9%86%d8%ac-%d8%b1%d9%88%d8%b2-%d8%a7%d8%a8%d8%aa%d8%af%d8%a7/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: