مطلب زیر نظر شخصی دوست عزیزم سامانه از وبلاگ خودش… نظرات خودتونو بگید

حیوانات را قربانی اسلام نکنید!

سامان. م

عید سعید قربان روز کشتار حیوانات است. در این روز بیش از دو میلیون گوسفند فقط در شهر مکه قتل عام می شوند. برای اکثریت مردم این اتفاق امری بدیهی و حتی خجسته است که که باید آن را جشن گرفت! این عمل قبل از هر چیز ما را یاد انسانهای اولیه ای می اندازد که برای خدایانشان حیوانات و در بسیاری موارد همنوعانشان را قربانی می کردند تا خدایشان خوشش بیاید و شاد شود! لحظه ای تفکر ما را به تعجب وا می دارد که چگونه است که این رسم و رسومات جاهلانه هنوز هم در عصر ما مرسوم و برقرار است.

عید قربان ریشه اش یک داستان دروغ مذهبی است که روزی خداوند به ابراهیم دستور می دهد فرزندش را برای خدا بکشد تا برای خدا اثبات شود که ابراهیم واقعاً به خدا ایمان دارد! ابراهیم هم که واقعاً ایمان داشت شمشیر را برداشت تا سر پسرش را ببرد. در همین هنگام از طرف خدا پیامی رسید که ای ابراهیم تو ارادت خود را به ثابت کردی، حالا یک گوسفند برایت می فرستم که به جای پسرت، سر گوسفند را ببری! ابراهیم هم خوشحال و خندان سر گوسفند را می برد. و حالا میلیونها نفر در دنیا این اتفاق خجسته را جشن می گیرند و میلیونها گوسفند را بجای فرزندانشان سر می برند. اگر خدا اجازه می داد ابراهیم سر فرزندش را ببرد، حتماً امروز میلیونها نفر این اتفاق خجسته را جشن می گرفتند و سر فرزاندانشان را با شمشیر می بریدند، می گویید نه، مردم آنقدر احمق نیستند که چنین کنند؟ می پرسیم مگر ابراهیم به خاطر ایمان به خدا قصد چنین اقدامی نداشت واگر sms خدا چند ثانیه دیرتر به ابراهیم رسیده بود سر پسرش را نبریده بود؟ خب این یک معتقد به خدا، امروز هم میلیونها معتقد دیگر مانند آن.

این داستان در وحله اول بیان کننده این امر مهم است که مذهب و ایمان به خدا تا چه اندازه خطرناک است تا آن مرحله که کسی را وا می دارد فرزندش را بدون آنکه کوچکترین گناهی مرتکب شده باشد بکشد. پرداختن به این موضوع مهم را به نوشته ای دیگر واگزار می کنیم. در اینجا به این امر خواهیم پرداخت که چرا حیوانات را می کشند.

پاسخ بی تردید این است که حیوانات را می کشند تا آنها را بخورند. اما اینجا بحث دیگریست و موضوع فقط شکم نیست. در آن داستان معلوم نیست چرا خدا بعد از آنکه ایمان ابراهیم برایش ثاب شده چرا دستور لغو سر بریدن فرزند ابراهیم کافی نبوده و حتماً باید گوسفندی می فرستاد تا به جای اسمائیل سر بریده شود؟ اسرار ورزیدن بر کشتن تنها نشان از جنون خونریزی در خدا دارد. خدا در این روز جشن خون ریزی را پایه گذاری کرد و از آن پس صدها سال است که پیروانش سالگرد این روز عزیز و فرخنده را با خونریزی جشن می گیرند! چه باید گفت و در برابر این کوه عظیم جهل و جهالت چه باید کرد؟ لحظه ای حس نا امیدی به ما دست می دهد از این بابت که آیا واقعاً بعد از گذشت صدها سال هنوز مغز و شعور بشر هیچ پیشرفتی نداشته و نباید انتظار رفتاری متمدنانه تر و خردمندانه تر از او داشت؟ آخر اگر می خواهی شاد باشی و جشن بگیری، خوب این کار را حتماً بکن، ولی دیگر چرا خون می ریزی؟ آخر رفتار سراسر خشونت بار کشتن و خون ریختن چگونه در تو حس شادی ایجاد می کند؟ حقیقتاً این سؤالیست که از پاسخ دادن به آن ناتوانیم و می خواهیم عده ای از مذهبیون بیایند و به ما پاسخ دهند.

هر چه بی خردی در دنیاست ریشه آن در مذهب است. آن روز که بشر ریشه مذهب را بخشکاند خون ریزی به حداقل خواهد رسید. مذهب مخصوصاً نوع کثیف اسلامی اش توجیه کننده کشتار حیوانات است. اسلام کشتن انسان را به سادگی یک لیوان آب خوردن جایز دانسته و بارها در قرآن روی آن تأکید ورزیده است. از این دین وحشیانه دیگر انتظار ترحم نسبت به حیوانات را نباید داشت. در اسلام حیوانات باید به وحشیانه ترین روش با چاقو سر بریده شوند و تأکید شده است که خون حیوان حتماً باید به اطراف جهیده شود تا حلال گوشت بودن آن حیوان ثابت شود. حتی تصور چنین صحنه وحشتناکی برای ما دردناک است، حتی برای بسیاری از مذهبیون. ولی انسان مذهبی عمل کشتار حیوانات را اینگونه در ذهنش توجیه می کند، که خدا آنها را برای ما آفریده تا بکشیم و بخوریم و لذت ببریم و حتماً خدا بدن آنها را مناسب برای این سرنوشت آفریده بطوری که دردی احساس نمی کنند! این یک خودفریبی سراسر حماقت بیشتر نیست. بدن حیوانات هم مانند بدن انسان درد ناشی از جراحت و کشتن را احساس می کند. اگر انسان تکانی به مغز و شعور خود بدهد و این حقیقت ساده و عینی را قبول کند در همان حال متوجه می شود که دیگر نباید ظالم بود و حیوانات را کشت. در مرحله بعد فکرش مشغول این موضوع علمی می شود که آیا عدم گوشتخواری به سلامت بدنش آسیب می رساند. بدیهیست که همه ما بارها و بارها نتایج تحقیقات علمی دانشمندان را از رسانه ها شنیده ایم که گیاهخواران از سلامت جسمی بهتری نسبت به گوشتخواران برخوردارند و طول عمل بیشتری نسبت به گوشتخواران دارند. کمی تحقیق علمی این امر ر
برایش ثابت خواهد کرد. در مرحله بعد با این معضل روبرو می شوند که با وسوسه شکم چه باید کرد. اینجا باید عقل و شعور انسان خردمند و با فرهنگ بر وسوسه خونریزش که یادگاری از دوران جاهلیت است قلبه کند.

در بحث نظری شاید بنظر سخت باشد کسانی که هنوز به این امر باور ندارند که هیچ انسانی را به هیچ دلیلی نباید کشت را به نکشتن حیوانات متقاعد کرد. اما تجربه نشان داده است که بیان همین مطالب بسیار ساده و تکرار آن می تواند تلنگری به ذهن بسته و نا آگاه مذهبیون وارد کند و آنها را به تفکر و ادارد. همین اندک تفکر انسان بی تردید نتایج مثبت خواهد داشت.

اما در عمل برای مقابله با کشتار و خونریزی باید قدرت حکومتی را در دست گرفت تا مانع از اجرای هر نوع مراسم مذهبی علنی و هر نوع کشت و کشتار در راه شادی و خشنودی خدا شد. این برنامه ای است که ما از همان روز به قدرت رسیدن عملی خواهد کرد.

در کنار آن نظر شخصی من این است که در راه مبارزه علیه گوشتخواری و کشتن حیوانات فرهنگ سازی کافی نیست و باید کشتارگاه ها را تعطیل کرد. نه آنکه آنها را به خارج از شهر برد تا از دید مردم پنهان باشند بلکه باید آنها را به خانه گوشتخواران برد! باید قانونی وضع شود که هر کس می خواهد گوشت بخورد، تنها مجاز باشد حیوانی که با دست خود کشته است را بخورد، نه آنکه بتواند گوشت سلاخی شده را آماده خریداری کند. مطمئن هستم که اکثریت گوشتخواران آنهنگام که شاهد عینی رفتار زشت خود باشند، حاضر نخواهند شد چنین جنایتی را با دست خود مرتکب شوند و حتماً عادت زشت خود را ترک خواهند کرد. عملی شدن این تئوری بستگی به آن دارد که تا چه میزان بتوانم همفکرانی پیدا کنم.

Advertisements
Published in: on December 9, 2008 at 12:53 pm  Leave a Comment  

The URI to TrackBack this entry is: https://mrandishmand.wordpress.com/2008/12/09/%d9%85%d8%b7%d9%84%d8%a8-%d8%b2%db%8c%d8%b1-%d9%86%d8%b8%d8%b1-%d8%b4%d8%ae%d8%b5%db%8c-%d8%af%d9%88%d8%b3%d8%aa-%d8%b9%d8%b2%db%8c%d8%b2%d9%85-%d8%b3%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%86%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%d9%88/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: