طلبه جـوان و دخـتر فـراري

شب هنگام محمد باقر -طلبه جوان-در اتاق خود مشغول مطالعه بود كه به ناگاه دختري وارد اتاق او شد در را بست و با انگشت به طلبه بيچاره اشاره كرد كه سكوت كند و هيچ نگويد.
دختر پرسيد: شام چه داري ؟؟
طلبه آنچه را كه حاضر كرده بود آورد و سپس دختر كه شاهزاده بود و به خاطر اختلاف با زنان حرمسرا خارج شده بود در گوشه‌اي از اتاق خوابيد.
صبح كه دختر از خواب بيدار شد و از اتاق خارج شد ماموران،شاهزاده خانم را همراه طلبه جوان نزد شاه بردند شاه عصباني پرسيد چرا شب به ما اطلاع ندادي و ….
محمد باقر گفت : شاهزاده تهديد كرد كه اگر به كسي خبر دهم مرا به دست جلاد خواهد داد.
شاه دستور داد كه تحقيق شود كه آيا اين جوان خطائي كرده يا نه ؟ و بعد از تحقيق از محمد باقر پرسيد چطور توانستي در برابر نفست مقاومت نمائي؟ محمد باقر 10 انگشت خود را نشان داد و شاه ديد كه تمام انگشتانش سوخته و …
علت را پرسيد. طلبه گفت : چون او به خواب رفت نفس اماره مرا وسوسه مي نمود هر بار كه نفسم وسوسه مي كرد يكي از انگشتان را بر روي شعله سوزان شمع مي‌گذاشتم تا طعم آتش جهنم را بچشم و بالاخره از سر شب تا صبح بدين وسيله با نفس مبارزه كردم و به فضل خدا ، شيطان نتوانست مرا از راه راست منحرف كند و ايمانم را بسوزاند.
شاه عباس از تقوا و پرهيز كاري او خوشش آمد و دستور داد همين شاهزاده را به عقد مير محمد باقر در آوردند و به او لقب ميرداماد داد و امروزه تمام علم دوستان از وي به عظمت و نيكي ياد كرده و نام و يادش را گرامي مي دارند. از مهمترين شاگردان وي مي توان به ملا صدرا اشاره نمود .
نفس اماره يكي از عواملي است كه انسان را به ارتكاب گناه وسوسه مي كند . قران كريم مي فرمايد : نفس اماره به سوي بديها امر مي كند مگر در مواردي كه پروردگار رحم كند ( سوره يوسف آيه 53) انسانهايي كه در چنين مواردي به خدا پناه ميبرند خداوند متعال آنها را از گزند نفس اماره حفط مي كند و به جايگاه ارزشمندي مي رساند.
بله ميرداماد مرد خدا بود و بر ماست كه از داستانهاي اين مردان خدا عبرت بگيريم
به نظر شما یه کم خنده دار نیست ؟؟؟
آدم اینقد احمق؟….خوب بشین دو صفحه کتاب بخون
روزنامه ای ورق بزن
حتما باید انگشتاتو تا صبح یکی یکی کی می سوختی؟؟؟؟؟؟
این خیابونه میر داماد تهران که ایستگاه مترو آخری هم هست
جریانش این بوده
مردم چقد مشکل داشتن اون زمانا
نظر شما چیه؟
Advertisements
Published in: on December 23, 2008 at 12:04 pm  Leave a Comment  

The URI to TrackBack this entry is: https://mrandishmand.wordpress.com/2008/12/23/%d8%b7%d9%84%d8%a8%d9%87-%d8%ac%d9%80%d9%88%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d8%af%d8%ae%d9%80%d8%aa%d8%b1-%d9%81%d9%80%d8%b1%d8%a7%d8%b1%d9%8a/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: