Entry for March 05, 2009

میرحسین:نمی‌توانیم از عزت غزه دفاع کنیم و عزت مردم خود را نادیده بگیریم PDF چاپ ايميل
كد خبر: 71174 بازدید ها:683 تاریخ : سه شنبه , 13 اسفند 1387 ساعت 18:31 ماخذ :آينده
این سخن آخرین نخست وزیر ایران که با تشویق ممتد حضار و شعارهای “درود بر موسوی” همراه شده بود، به همراه جمله ای دیگر، مهم ترین بخش سخنان او را در زمینه سیاست خارجی شکل داد؛ جمله دیگر میرحسین، اما به لحاظ اهمیت، دست کمی از جمله اول نداشت: ” جامعه ما از باج دادن به قدرت های بزرگ استقبال نمی کند، در عین حال به دلیل حاکم بودن عقل جمعی، از تحریک بیهوده جهان هم دل خوشی ندارد.” میرحسین موسوی، امروز در برنامه ای که به دعوت انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی و در تالار شهید چمران دانشکده فنی این دانشگاه برگزار شده بود، گفت: “نمی توانیم از عزت مردم غزه و حزب الله دفاع کنیم، اما عزت مردم خود را نادیده گرفته ایم.

به نوشته سایت تدبیر، این سخن آخرین نخست وزیر ایران که با تشویق ممتد حضار و شعارهای “درود بر موسوی” همراه شده بود، به همراه جمله ای دیگر، مهم ترین بخش سخنان او را در زمینه سیاست خارجی شکل داد؛ جمله دیگر میرحسین، اما به لحاظ اهمیت، دست کمی از جمله اول نداشت: ” جامعه ما از باج دادن به قدرت های بزرگ استقبال نمی کند، در عین حال به دلیل حاکم بودن عقل جمعی، از تحریک بیهوده جهان هم دل خوشی ندارد.”

سخنرانی امروز میرحسین موسوی در دانشگاه تهران، با استقبال گسترده دانشجویان مواجه شد؛ صندلی های تالار شهید چمران دانشکده فنی کاملا پر شده بود، پله ها و فضای اطراف و بالا و پایین صندلی ها نیز مملو از جمعیت بود و حتی عده ای نیز تا بیرون درب سالن به صورت سرپا به سخنرانی میرحسین گوش می دادند. علاوه بر این، ازدحام جمعیت به گونه ای بود که برای کاستن از آن، برگزار کنندگان مراسم، مجبور به باز کردن درب تالار شهید رجب بیگی شدند، تا از این طریق، عده ای که در سالن اصلی برگزاری مراسم جا نشده بودند، بتوانند به صورت پخش زنده، سخنان مهندس موسوی را بشنوند.

علاوه بر حضور پررنگ اعضای ادوار انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی، شرکت برخی شخصیت سیاسی نیز جلب توجه می کرد؛ غلامرضا ظریفیان، علی شکوری راد، محسن آرمین، سهیلا جلودارزاده، قربان بهزادیان نژآد، حسن عابدجعفری، رضا حجتی و ابوالفضل فاتح، چهره های مطرحی بودند که به همراه دیگر دانشجویان، برای شنیدن سخنرانی امروز میرحسین موسوی به دانشکده فنی دانشگاه تهران آمده بودند.

علی رغم بروز برخی شایعات مبنی بر قصد عده ای برای ایجاد تشنج در مراسم امروز، تنها اتفاق خاص برنامه امروز تالار شهید چمران، حضور تعداد کمی از افرادی بود که عکس های دانشجویان بازداشت شده در دستگیری های اخیر را بالا گرفته بودند.

وي در ابتداي صحبت‌هاي خود در جمع دانشجويان اظهار كرد: هيچ محفل و هيچ جمعي به اندازه چنين محفلي در من ايجاد احساس حسرت و هجران نمي كند. وقتي به گذشته نگاه مي كنم مي بينم كه چه بسا بهترين مقطع تاريخ زندگي من زماني بود كه با يك عده جوان و دانشجوي ديگر با انگيزه هاي ديني ، معنوي و ملي در انجمن اسلامي فعاليت مي كرديم.

موسوی در تحليل فضاي سياسي جامعه اظهار داشت: بعضي وقت‌ها در جامعه به جرياناتي برمي‌خوريم كه در مقابل هم قرار مي‌گيرند و وقتي كه واكاوي مي‌كنيم دليل آن نبودن ساختاري است كه اين اختلافات را به يك وحدت تبديل كند.
وي افزود: الان بحث اصولگرايي و اصلاح‌طلبي مطرح است، اصولگرايي يك موضع است كه به نوعي ارتباط وسيع با اصلاح‌طلبي دارد و بعضي وقت‌ها هم به شكل كليشه‌اي در مي‌آيد كه مقابل اصلاح‌طلبي قرار مي‌گيرد. در اين شرايط هم اصولگرايي از معناي خود خارج مي‌شود و هم اصلاح‌طلبي نقش خود را براي تحول و دگرگوني از دست مي‌دهد و فقط به دست مايه‌اي براي جاه‌طلبي و مبارزات تبديل مي‌شود.

نخست وزير دوران دفاع مقدس در ادامه با بيان اينكه جامعه در قضاوت و عقلانيت هم اصلاح‌طلب است هم اصولگرا، اذعان داشت: چيزي كه در سطح مبارزات سياسي معارض هم است در سطح مردم دو روي يك سكه تلقي مي‌شود كه هر كدام كامل كننده‌ ديگري است.
موسوي تأكيد كرد: چيزي كه نياز واقعي ملت ماست و راه چاره‌اي براي تفرقه‌ها است اين است كه ببينيم مردم ما اصولگرايي و اصلاح‌طلبي را چگونه در خود جمع مي‌كنند و در عين حال بهره‌گيري گروه‌هاي سياسي از اين روش مي‌تواند كارساز باشد.
وي با بيان اينكه عدالت و آزادي در جامعه ما از هم جدايي ندارند، تص
يح كرد: بايد در جامعه به اين دو شعار به خوبي توجه شود؛ در فضاي نبود عدالت و فساد و فضايي كه سفره مردم كوچك‌تر مي‌شود آزادي وجود ندارد و زماني كه آزادي تبلور پيدا كند راحت‌تر مي‌توان به سمت عدالت حركت كرد.

موسوي افزود: در جامعه ما كه عدالت و آزادي را جمع مي‌كند مردم مدافع ارزش‌ها و راه شهيدان هستند؛ مدافع تمام ارزش‌ها و معنويت‌هايي است كه از اين طريق ابراز مي‌شود در عين حال اين اعتقاد موجب نمي‌شود كه آنها موافق دخالت و تجسس دستگاه‌ها و نهادهاي گوناگون در زندگي شخصي نيستند.
وي با بيان اينكه جامعه هم اصولگرا است هم اصلاح‌طلب، تصريح كرد: جامعه دوست ندارد كه به مقدسات، ارزش‌ها، پيامبر، قرآن و به ائمه او توهين شود و دوست دارد كه به مقدساتش احترام گذاشته شود اما اين دليل نمي‌شود كه به هر بهانه اي يك كتابي توقيف شود و روزنامه‌اي بسته شود.

موسوي ادامه داد: مردم مي‌توانند در درون خود اصولگرايي و اصلاح‌طلبي را با هم داشته باشند و اين مشكلي پيش نمي‌آورد، بلكه راه پيشرفت است، دولت و حكومتي كه بخواهد متكي به آراي مردم باشد بايد از اين ويژگي مردم درس بگيرد.
وي با بيان اينكه مردم و جامعه به روحانيت احترام مي‌گذارند و آنان را دوست دارند، گفت: در عين حالي كه اين جامعه كه اعتماد به روحانيت دارد و اين اعتماد بركات و خير كثيري در زنده نگه‌داشتن انگيزه‌هاي انقلاب دارد؛ نمي‌خواهد و دوست ندارد كه روحانيت دولتي شود

Advertisements
Published in: on March 5, 2009 at 8:37 am  Leave a Comment  

The URI to TrackBack this entry is: https://mrandishmand.wordpress.com/2009/03/05/entry-for-march-05-2009/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: