خوشحالی مردم پس از رای آوردن میرحسین

تحریم یا شرکت در انتخابات

خلاصه برنامه میزگرد بی بی سی درباره انتخابات 88 ایران

در این جلسه، یکی از حاضران از مهمانان برنامه پرسید که آیا تحریم کردن انتخابات ریاست جمهوری در حال حاضر دستاوردی دارد یا خیر.

آقای سازگارا درپاسخ به این سوال گفت: “باید دید که به حل مشکلات کشور از چه زاویه ای نگاه کنید. اگر پروژه شما انتقال کشور از یک حکومت اقتدارگرا مثل حکومت فعلی ایران، به یک حکومت دمکراتیک و سکولار باشد، در آن صورت دور بودن و یا نزدیک بودن شما به انتخابات معنی پیدا می کند. برای چنین هدفی، شما باید دو کار انجام دهید، یکی از حکومت فعلی مشروعیت زدایی کنید و دوم اینکه بین نخبگان حکومتی اختلاف ایجاد کنید، که در نهایت منجر به قهر نخبگان جامعه با حکومت شود. گاهی با تحریم با عنوان یکی از اشکال مبارزه مدنی و مقاومت منفی، و گاه با شرکت در انتخابات می توانید این مشروعیت زدایی را انجام دهید”.

آقای سازگارا همچنین در مورد این دوره انتخابات گفت که باید به کاندیداهایی که از فیلتر شورای نگهبان رد شده اند نگاه کرد و دید که، آیا دو قول روشن به مردم می دهند یا خیر . یکی اینکه آیا حاضرند خواستهای مدنی را دنبال کنند یا خیر و دوم اینکه، اگر در این کار به هر مانعی که برخوردند ( مثل مخالفت رهبری)، آیا حاضرند به صورت شفاف و روشن، به مردم گزارش بدهند؟

خانم کدیور در پاسخ به همین سوال گفت:” با تحریم انتخابات کاملا مخالفم. تاکید می کنم که این حق مردم است که در انتخابات شرکت کنند و اگر ما از حقمان بگذریم نتیجه اش همین چهار سالی می شود که مردم با آن مواجه شده اند . اگر انتخابات را تحریم کنیم نمی توانیم از رئیس جمهوری آینده ، درخواستهایمان را مطرح کنیم”.

مسعود بهنود نیز در ادامه گفت :”من در این مورد با خانم کدیور مخالفم. به نظر من، هم کسانی که در انتخابات شرکت می کنند و هم کسانی که شرکت نمی کنند، آحاد این کشورند و باید بخواهند و خواسته های خود را مطرح کنند. اما در عین حال، ما طرفداران دمکراسی در ایران در اقلیتیم و اکثریت مردم ایران، در خواستن دمکراسی ، با ما شریک نیستند. پس ما باید حرکتمان را بر اساس یک اقلیت تنظیم کنیم”.

حسین باستانی هم در شرایط فعلی شرکت کردن در انتخابات را منطقی تر دانست و گفت در حالیکه تنها دو هفته به انتخابات مانده، پاسخ به شروطی که آقای سازگارا مطرح کرده است عملی بنظر نمی رسد.

فرخ نگهدار درباره تحریم یا شرکت در انتخابات گفت :”ما سی سال گشتیم و یافت می نشود راه دیگری”.

آقای نگهدار انتخابات را تنها راه مدنی و معقول برای تاثیر گذاری بر سرنوشت کشور دانست و گفت هزینه کم کردن مشروعیت نظام در چهار سال گذشته بسیار بالا بوده ، از جمله اینکه چهره ایران در سراسر جهان تخریب شد . آقای نگهدار همچنین گفت :” باید همه، عزم و اراده را جمع کنیم . برویم و رای بدهیم . هر چقدر متشکل تر و با برنامه رای بدهیم ، بیشتر به سمت دمکراسی حرکت خواهیم کرد

Advertisements
Published in: on May 28, 2009 at 1:20 pm  Leave a Comment  

The URI to TrackBack this entry is: https://mrandishmand.wordpress.com/2009/05/28/%d8%ae%d9%88%d8%b4%d8%ad%d8%a7%d9%84%db%8c-%d9%85%d8%b1%d8%af%d9%85-%d9%be%d8%b3-%d8%a7%d8%b2-%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a2%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%86-%d9%85%db%8c%d8%b1%d8%ad%d8%b3%db%8c%d9%86/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: